Kartki z kalendarza, czyli garść wspomnień z życia naszej szkoły
W rok szkolny 2021/2022 wkraczaliśmy zarówno pełni niepewności, czy dane nam będzie na dobre zasiąść w szkolnych ławkach, jak i przepełnieni nadzieją na powrót do normalności sprzed pandemii oraz stęsknieni za sobą, za dźwiękiem dzwonka, gwarem korytarza, wspólną nauką i zabawą, czyli za tym wszystkim, co dawniej było zupełnie zwyczajne.
We wrześniu – zgodnie z wieloletnią już tradycją – uczniowie najstarszych klas włączyli się w 10 jubileuszową odsłonę Narodowego Czytania – ogólnopolską akcję społeczną propagującą znajomość rodzimej literatury. Najmłodsi świętowali Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka i witali jesień. Drugoklasiści obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki i wspólnie z klasą III zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
Kolejny miesiąc również obfitował w wydarzenia. 14 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym samym dniu pierwszaki zostały uroczyście włączone w społeczność szkolną poprzez akt pasowania na ucznia. Powrócono też do cyklicznych spotkań czytelniczych, znanych pod nazwą Czytajmy razem. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w, prowadzonych przez psychologa, warsztatach przybliżających techniki skutecznego uczenia się. Szkołę odwiedził też dogoterapeuta wraz ze swym czworonożnym przyjacielem, który na co dzień uczestniczy w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Przedszkolaki wybrały się na warsztaty edukacyjno – piekarnicze do Schroniska Młodzieżowego w Pawełkach, a piątoklasiści stali się uczestnikami średniowiecznej przygody w żareckim Wehikule czasu. Szkolny Klub Wolontariatu aktywnie włączył się w akcję charytatywną organizowaną przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy we współpracy z Kuratorium Oświaty. Troje uczniów naszej szkoły: Julia Trybus, Julia Wolka i Aleksy Bielacha znalazło się w gronie laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego Sacrum Ziemi Lublinieckiej w oczach dziecka. Zwycięzcami czwartej edycji szkolnego konkursu Mistrz Tabliczki Mnożenia zostali: Olivia Łohan, Bartosz Jelonek i Dawid Grzechac, a wyróżnienia otrzymali: Julia Trybus i Paweł Matysek.
W listopadzie wspominaliśmy tych, którzy odeszli oraz pielęgnowaliśmy tradycje patriotyczne. Uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i aktywnie włączyliśmy się w szereg działań w ramach projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie…, upamiętniającego czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Dla najmłodszych szczególnym dniem był 17 listopada – właśnie wtedy odbyło się pasowanie na przedszkolaka i starszaka.
Grudzień wypełnił szkolne mury prawdziwie świąteczną atmosferą. Święty Mikołaj odwiedził i tych najmłodszych, i tych najstarszych, przynosząc słodkie upominki. Prezentem dla pierwszoklasistów od ich rodziców była natomiast wycieczka do Koszęcina, do manufaktury słodyczy. Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli też o pięknej tradycji przesyłania radosnych życzeń i przekazali mieszkańcom lokalnej społeczności własnoręcznie wykonane, świąteczne kartki.
W ramach programu Poznaj Polskę klasy: siódma i ósme skorzystały z ministerialnego dofinansowania, wyruszając na dwudniową wycieczkę do Krakowa – dawnej stolicy Polski.
Nasi uczniowie odnieśli także sukcesy w konkursach, które odbyły się w ramach tegorocznej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. W konkursie literacko-plastycznym Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie wyróżnienia otrzymali: Wiktor Sowa, Piotr Pollok, Dominik Maroń, Patryk Funk i Emilia Urbańczyk.
Na początku bieżącego roku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zainicjowało program Laboratoria Przyszłości. Przystąpienie do niego zaowocowało otrzymaniem 60000 zł wsparcia finansowego na zakup sprzętu, dzięki któremu uczniowie będą się uczyć poprzez eksperymentowanie, w praktyczny sposób zdobywać nowe umiejętności.
Nowy rok rozpoczęliśmy balami karnawałowymi w przedszkolu i w klasach I -III. Nie zapomnieliśmy też o naszych kochanych Babciach i Dziadkach, do których skierowaliśmy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
Uczeń klasy pierwszej Krzysztof Synowiec został laureatem gminnego konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach projektu Rozbudowa i wyposażenie PSZOK w Gminie Kochanowice w kategorii klas I-III.
W lutym wojna w Ukrainie wstrząsnęła całym światem. Nasi uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z wielkim zaangażowaniem włączyli się w różne akcje pomocowe, okazując współczucie i empatię.
Wtedy też obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu, a uczniowie klasy V uczestniczyli w ogólnopolskim wydarzeniu edukacyjnym pt. Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów. Klasa II natomiast pracowała nad projektem edukacyjnym Wędrujemy po biegunach kuli ziemskiej.
W marcu, po dwóch latach przerwy, nasza szkoła wróciła do dobrej tradycji, obchodów Dnia Samorządności. Obchodziliśmy też Tydzień Życzliwości, Empatii i Dobra, który był pełen pozytywnych wrażeń, i dobrej energii. W progach naszej szkoły powitaliśmy koleżanki i kolegów z Ukrainy. Został też rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Informatyczny Bezpieczny Internet: Działajmy razem! I miejsce zajęła Zofia Warzecha, II – Zofia Fronczek, a III ex aequo: Magdalena Jerominek i Bartosz Jelonek.
Pierwszaki wzięły udział w II Regionalnym Konkursie Plastycznym na Kartkę Wielkanocną z JAJEM. I miejsce zdobyła Milena Tomala, laureatką drugiego miejsca została Magdalena Skiba, a wyróżnieniem doceniono Krzysztofa Synowca.
Odbyły się również szkolne eliminacje XXXIII Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa. W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu reprezentowali nas: Antonina Jerominek, Magdalena Pollok i Olivier Grzechac.
Kwiecień zdecydowanie należał do przedszkolaków. Oddział przedszkolny w Lubecku zorganizował Gminny Konkurs Plastyczny Mój wymarzony zawód, adresowany do dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Wśród zwycięzców znaleźli się: Magdalena Świerc, Szymon Jerominek, Hanna Sabalińska, Zofia Sabalińska, Laura Kuliberda – Pisarek, Lena Trybus oraz Hanna Wieczorek. W dniach od 04.04.2022r. do 08.04.2022r. nasze dzieci obchodziły Przedszkolny Tydzień Życzliwości i Uśmiechu, a tuż przed świętami odwiedził je zajączek wielkanocny z prezentami.
W kwietniu w szkole odbyły się Szkolne Dni Językowe połączone z Dniem Europejskim. Obchodziliśmy także Dzień Ziemi. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych przeprowadzonych przez pracownika edukacyjnego Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oddziału w Kalinie.
1 maja szkoła rozpoczęła realizację projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Środków Europejskiego Funduszu Społecznego . Głównym założeniem trwającego 6 miesięcy projektu Edu-friends. Budujemy przyjaźń polsko-francuską jest wyjazd grupy uczniów wraz z opiekunami do szkoły partnerskiej w miejscowości Chateauvillain we Francji.
Cała społeczność szkolna uczestniczyła w niezwykłej lekcji patriotyzmu – świętowaniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Warto wspomnieć również majowe wyprawy do Lubiteki i Lubisfery, piknik zdrowia w leśniczówce Lubliniec, warsztaty biblioteczne przedszkolaków oraz wyjazd najmłodszych uczniów do Miejskiego Domu Kultury na spektakl Gwiazdy leśnej estrady i wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej.
W konkursie plastycznym Różanecznik – urok i magia uczennica klasy I Antonina Jerominek zdobyła II miejsce, zaś laureatem III miejsca został Krzysztof Synowiec.
Maj zakończyła pełna ciepła uroczystość z okazji Dnia Matki.
1 czerwca pamiętaliśmy o wszystkich dzieciach – cały dzień upłynął na zabawach w lubeckim Skansenie. Tam również, kilka dni później, odbył się rodzinny piknik klasy V.
Nastąpiło również rozstrzygnięcie dwóch konkursów. W pierwszym – Szkolnym Konkursie Fotograficznym Moja piękna okolica I miejsce zajęły ex aequo: Magdalena Jerominek i Barbara Nowak, II miejsce ex aequo: Sophie Czekała, Oliwia Ledwoń, Michał Witek, Kevin Sroka, a III – Artur Wolka. Wyróżnienie przyznano Magdalenie Pollok i Rafałowi Pawołce. Drugi – Szkolny Konkurs Wiedzy o Błogosławionym Kardynale Stefanie Wyszyńskim zaowocował wyłonieniem finalistów. Zostali nimi: Dominika Garus, Nikola Kulig, Sophie Czekała, Oliwia Ledwoń, Gabriel Piskoń, Magdalena Pollok, Zofia Fronczek.
22 czerwca uczniowie przygotowujący się do wyjazdu do Francji zorganizowali Dzień Francuski, mający na celu poznanie języka, kultury i zabytków Francji.
Koniec każdego roku szkolnego to zawsze czas podsumowań i pożegnań. W przedszkolu odbyło się pożegnanie Starszaków, a w klasach najmłodszych – symboliczne pożegnanie klasy III i pasowanie na sztubaka. Ósmoklasiści stali się absolwentami naszej szkoły…
Wielu uczniów zapracowało na miano bardzo dobrego i dobrego ucznia, wielu otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, a czternaścioro najlepszych: Magdalena Jerominek, Barbara Nowak, Emilia Nowak, Milena Porębińska, Marcin Rak, Julia Trybus, Julia Wolka, Mikołaj Ciach, Sophie Czekała, Paweł Matysek, Gabriel Piskoń, Bartosz Jelonek, Dominika Garus i Zofia Fronczek – stypendia za wyniki w nauce.
Wszystkim – Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom serdecznie dziękujemy!
Anna Andryszczak