Za nami pierwszy semestr. Kilka miesięcy pracy, po których nadszedł czas podsumowań…
W październiku świętowaliśmy Jubileusz 40 – lecia Szkoły, uroczystość pełną wspomnień i wzruszeń. Dla uczniów była ona lekcją historii, dla absolwentów – podróżą w czasie do beztroskich lat dzieciństwa.
Przedszkolaki odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej
w Lublińcu. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali niecodzienną lekcję przyrody w parku w Kochcicach. Również z myślą o nich, jako dobra praktyka, kontynuowany jest cykl spotkań czytelniczych. To ostatnie, jesienne, inspirowane było poetycką twórczością Jana Brzechwy.
Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach ekologicznych w Kalinie w ramach akcji Sprzątanie Świata.
Nasza szkoła włączyła się również w Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza.
20 listopada obchodziliśmy 25 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, a zarazem I Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji uczniowie szkoły podstawowej zorganizowali Szkolny Dzień Profilaktyki. W styczniu natomiast wychowankowie gimnazjum włączyli się w obchody Dnia Praw Człowieka.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży realizowaliśmy zadania programu Bezpieczna i przyjazna szkoła.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się wycieczka klas IV – V do Parku Świętego Mikołaja w Zatorze. Jej uczestnicy spacerowali bajkową doliną, jeździli na łyżwach, oglądali film, malowali bombki podczas warsztatów plastycznych.
Uczniowie mieli możliwość pogłębiania wiedzy i rozwijania zainteresowań podczas licznych zajęć dodatkowych oferowanych przez szkołę. Jednym z nich jest Akademia Uczniowska – program Centrum Edukacji Obywatelskiej. Praca na zajęciach Szkolnych Kół Naukowych rozwija umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych. Uczniowie prowadzą eksperymenty, obserwacje, projekty, przygotowują gry dydaktyczne. W tym semestrze gimnazjaliści z klas III opracowali projekt wzajemnego nauczania i projekt gimnazjalny z matematyki i chemii.
Aktywizujące metody nauczania, indywidualizacja procesu dydaktyczno -wychowawczego, stosowanie urozmaiconych form pracy na lekcjach oraz TIK sprzyjały osiąganiu sukcesów. Oto one.
W szkole podstawowej:
- I miejsce w II Powiatowym Dyktandzie Mistrz Ortografii Niemieckiej – Laura Piosek;
- Wyróżnienie w II Powiatowym Dyktandzie Mistrz Ortografii Niemieckiej – Monika Sikorska;
- Wyróżnienia w Regionalnym Konkursie na Ozdobę Bożonarodzeniową – Kamila Cziudaj, Zuzanna Kaczmarczyk;
- II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym Skąd się biorą pieniądze? – Wiktoria Pollok;
- Wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Plastycznym Skąd się biorą pieniądze? – Julia Spojda, Jakub Gansiniec;
- Laureatka kampanii Zachowaj trzeźwy umysł – Julia Jerominek.
W gimnazjum:
- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Pokaż, co masz w zeszycie – Edyta Nowak;
- I miejsce w Regionalnym Konkursie na Ozdobę Bożonarodzeniową – Aleksandra Olszewska, Wioletta Droździok;
- II miejsce w Regionalnym Konkursie na Ozdobę Bożonarodzeniową – Dominika Kaczmarczyk;
- III miejsce w kategorii gimnazjum w Konkursie Recytatorskim z okazji obchodów Dni Mickiewiczowskich organizowanych przez Zespół Szkół nr 1 w Lublińcu – Angelika Mikołajczak;
- III miejsce w kategorii gimnazjum podczas I Powiatowego Jesiennego Festiwalu Poezji Śpiewanej Dziwny jest ten świat… – Zuzanna Chydzińska (przy akompaniamencie Błażeja Babiucha);
- Laureaci kampanii Zachowaj trzeźwy umysł – Sebastian Ploska, Jakub Pietrek.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
A.D.