Szachy są planszową grą strategiczną znaną na całym świecie, w każdej kulturze i cywilizacji. Nie ma kontynentu czy kraju, w którym ta gra nie byłaby znana. Są grą o wieloletniej tradycji. Nieznane jest dokładne miejsce jej pochodzenia; najprawdopodobniej są to Indie, ok. V-VI w. n.e. Prawdopodobnie stosowane obecnie zasady opracowali Persowie, stąd właśnie pochodzi nazwa – „szach” to przecież perski król. Inne hipotezy sytuują powstanie gry w Chinach. Fonetycznie „szach mat” to po persku „król jest otoczony” (lub „bezradny”, „w zasadzce”, „pokonany”) i dosyć często jest mylnie tłumaczone jako „król jest martwy”. Wiąże się to z tym, ze szachy trafiły do Europy poprzez świat islamski, gdzie z arabskiego „mata” znaczy „umarł” lub „jest martwy”. Z Persji szachy trafiły do świata arabskiego, a następnie – być może przez Hiszpanię – do Europy, a stamtąd na cały świat.
Obecnie stosowane reguły zostały przyjęte mniej więcej w XV-XVI wieku. Od tej pory zmiany w zasadach gry są jedynie kosmetyczne i dotyczą tylko sposobu rozgrywania gier turniejowych.
W naszej szkole od kilku lat z powodzeniem prowadzone są koła zainteresowań, gdzie dzieci i młodzież uczą się zasad tej królewskiej gry.
W tym roku szkolnym zajęcia zostały wzbogacone o naukę gry w japońskie szachy „Złapmy lwa”. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w kołach zainteresowań. Swoje nowo zdobyte umiejętności prezentują rodzicom i rodzeństwu. Często sięgają po szachy w trakcie zajęć świetlicowych.
Kilka razy w roku rozgrywane są turnieje szachowe i warcabowe dla różnych grup wiekowych.
Aktualności
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
6 grudnia tradycyjnie świętujemy mikołajki. Uczniowie naszej szkoły tego dnia włożyli ubrania w kolorze czerwonym i wesołe nakrycia głowy. W ten sposób przygotowali się na coroczne spotkanie z niezwykle miłym gościem, na którego czekali z wielką niecierpliwością. Wszyscy w dobrych humorach i z piosenką na ustach powitali Dowiedz się więcej…