Dnia 20 listopada kolejny już raz obchodziliśmy listopadowe Święto Wszystkich Dzieci czyli Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym roku trochę w cieniu wielkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przypomnieliśmy, że jednym z podstawowych praw dzieci jest wywalczona przez naszych przodków – WOLNOŚĆ. Swoją drogą zastanowić się w tym miejscu należy jakie prawa i obowiązki miały dzieci sto la temu….? Walka o życie, pożywienie, bezpieczeństwo, spokój…to były wielkie sprawy w małych sercach… mali bohaterowie walczący o swoją ojczyznę na zawsze zostaną w naszej pamięci.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Konstantego Damrota w Lubecku przygotowali Dzień Profilaktyki-Wokół Praw Dziecka. Widowisko z różnorodnym programem artystycznym spełniło swój cel- było dużo spontanicznej radości, muzyki itwórczej interpretacji praw dziecka i człowieka. Uczniowie starszych klas przypomnieli treści zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowiekadotyczące każdej osoby od chwili narodzin, a także o tym, że dzieci chronione są prawami zawartymi w uchwalonej Konwencji o Prawach Dziecka. Nie zabrało muzycznego przekazu, że każdy z nas może wszystko…uwierzyć w miłość, chcieć powitać nowy dzień, zmienić przyszłość, jeśli tego bardzo chce…
Najmłodsze dzieci wykonały piosenkę o prawach dziecka zespołu Małej Orkiestry Dni Naszych.
Następnie uczniowie klasy czwartej przedstawili kreatywną wersję „Kopciuszka”
w gwarze śląskiej w humorystyczny sposób obrazując prawo do przeżywania emocji przez każdego na swój sposób.
Uczniowie klas V wystąpili z hitami polskiej sceny muzycznej przedstawiając autorskie programy artystyczne do wykonywanych utworów. Zjawiskowy popis taneczny zaprezentowały: Adrianna Mroziewicz oraz Sonia Dudzik. Całość barwnego widowiska przeplatały występy wokalne solistek: Wiktorii Jasińskiej, Elizy Bielachy i Barbary Podymy, które na zakończenie akademii spontanicznie porwały widownię do wspólnej zabawy.
Powyższe przedsięwzięcie dało możliwość kształcenia u uczniów kompetencji kluczowych tj. inicjatywności, przedsiębiorczości, świadomości i ekspresji kulturalnej. Pokazało, że pod czujnym okiem nauczyciela te kompetencje rozwijają się wraz z uczniami dając poczucie spełnienia, ekspresję radości, podniesienie samooceny i odniesienie sukcesu. Przedstawiony program artystyczny oraz przypominanie o tym, że świat dziecka jest światem prawi obowiązków mają na celu pomóc nam wszystkim w codziennym okazywaniu sobie życzliwości, dobroci i serca oraz wyciągania pomocnej dłoni do drugiego człowieka.
Serdecznie dziękuję za pomoc, zaangażowanie, energię i piękny program wszystkim uczestnikom, wychowawcom, obsłudze technicznej:) Jesteście wspaniali!
M.Strzoda – pedagog szkolny