26 czerwca br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubecku zakończył się dla uczniów kolejny rok szkolny. Postawił on przed wszystkimi trudne wyzwania, którym musieli sprostać zarówno Uczniowie, Nauczyciele jak i Rodzice.
Zawsze gdy coś się kończy, pojawiają się wspomnienia. Będziemy ich mieli wiele. Był to rok, w którym nasza szkoła brała udział w licznych imprezach i konkursach. Uczestniczyliśmy w wydarzeniach międzynarodowych, ogólnokrajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych i naszych – miejscowych. włączyliśmy się w wiele akcji.
Rozpoczęcie roku szkolnego w naszej szkole wyglądało zupełnie inaczej. Powodem były obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, na które zaproszeni zostali ci spośród mieszkańców miejscowości, którym nie dane było normalnie rozpocząć roku szkolnego we wrześniu 1939. Pokolenie „dzieci wojny”, urodzonych przed i w trakcie tego tragicznego czasu, symbolicznie “odrobiło” historyczne zaległości i mogło po 80 latach zobaczyć młodych Polaków, zaczynających kolejny rok swej edukacji. Dzięki akcji “Przerwany marsz” dziadkowie i pradziadkowie mogli nie tylko obejrzeć swoje wnuki, ale i przeżyć wzruszające chwile w czasie tej podniosłej uroczystości.
Chcemy podsumować wydarzenia minionego roku szkolnego. Do najciekawszych należa:
- We wrześniu odbył się plener malarski pt. „Z miłości do koloru”, zrealizowany wśród urzekających walorów przyrodniczych stawu Posmyk w Kokotku.
- W ramach międzynarodowego programu eTwinning uczniowie z klas VI A, VI B i VII wzięli udział w nowym projekcie z języka angielskiego pt. „Homemade cards for the European Day of Languages”.
- W ramach akcji Narodowe Czytanie 25 września uczniowie klas IV – VIII wysłuchali Katarynki Bolesława Prusa, czytanej przez Panią Dyrektor, nauczycieli i rówieśników.
- W związku z wyborami parlamentarnymi w naszym kraju, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku wzięli udział w programie “Młodzi głosują”, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Od 25 lat celem tej akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.
- W październiku miał miejsce Europejski Tydzień Kodowania Code Week -to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
- 12 października odbyła się druga edycja Biegu Różańcowego o Puchar Kustosza której organizatorem było Diecezjalne Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku. Celem imprezy było popularyzacja biegania jako zdrowego stylu życia, integracja lokalnego środowiska oraz zbiórka środków na remont Domu Katechetycznego. Rywalizowano w kilku kategoriach na różnych dystansach. Jak co roku nasi uczniowie dopisali, biorąc czynny udział zarówno w organizacji jak i w biegach.
- W listopadzie ośmioro siódmoklasistów pod opieką Pani Ewy Pięty wraz z najstarszymi uczniami pozostałych szkół gminy Kochanowice udało się do Gliwic, aby uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu muzycznym – Finale Jurorskim 17. Konkursu Eurowizji Dziecięcej.
- Grudzień był w naszej szkole miesiącem gorącym; odbyło się wiele uroczystości, spotkań i konkursów. Klasy VII i VIII uczestniczyły w niecodziennej lekcji profilaktyki uniwersalnej Świadectwo Trzeźwego Życia.
- Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Koncercie Profilaktycznym: „POWIEDZ NIE….” oraz w Programie profilaktycznym: NARKOLINO
- W ramach Turnieju Mikołajkowego odbyły się szkolne rozgrywki piłki siatkowej, podczas których w grupie chłopców zwyciężyła klasa VIII, a w grupie dziewcząt klasa VII.
- W okresie przedświątecznym miał miejsce kiermasz Bożonarodzeniowy, który cieszył się dużym powodzeniem zarówno ze strony rodziców jak i uczniów, odbyły się również warsztaty pieczenia pierników.
- W tegorocznej edycji Regionalnego Konkursu na Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową komisja doceniła prace plastyczne naszych uczniów i przyznała: wyróżnienie dla pracy grupowej z kl. 1-3 wykonanej na świetlicy szkolnej oraz 2 miejsce Sonii Dudzik z kl. 7.
- Zgodnie z tradycją naszej szkoły w grudniu odbyły się Szkolne Dni Językowe. Nauczyciele języków obcych przygotowali w tym roku szereg aktywności i konkursów mających na celu rozwijanie kompetencji językowych oraz indywidualnych uzdolnień uczniów.
- W klasach II i III, na lekcjach języka angielskiego i lekcjach języka mniejszości narodowej niemieckiej, przeprowadzono świąteczne konkursy wiedzy. Najlepsi okazali się uczniowie: Julia Trybus, Tomasz Henne, Jakub Machała, Wiktor Grzechac, Gabriel Piskoń, Paweł Matysek i Milena Płuciennik. Najlepsi okazali się reprezentanci klasy VIII: Katarzyna Andryszczak, Wiktoria Gwóźdź i Radosław Poloczek.
- Podsumowaniem tegorocznych Dni Języków Obcych był koncert kolęd w języku angielskim i niemieckim, który wprowadził wszystkich zebranych w świąteczny.
- Jak co roku w naszej szkole odbył się też Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkola wraz z nauczycielami przygotowali różnorodny program artystyczny, pełen recytacji, śpiewu, inscenizacji, humoru, tańca i zwinności gimnastycznej.
- W drugim tygodniu ferii zimowych uczniowie z naszej szkoły wyjechali na dwa wyjazdy, by uczyć się oraz szlifować swoje umiejętności narciarskie. Część grupy postanowiła również spróbować pod okiem instruktora swoich umiejętności na desce snowboardowej. Pierwszy wyjazd odbył się do Bytomia Suchej Góry, gdzie można było poszusować na sztucznym śniegu na nartach i deskach pod okiem instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego. Po intensywnej nauce mieli czas na zabawę i relaks w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Drugi wyjazd, dla bardziej zaawansowanych narciarzy, odbył się do Korbielowa, gdzie uczniowie pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego próbowali swych sił na zboczach Pilska. Pogoda i humory dopisywały podczas obu wyjazdów, co pozwoliło na całodzienne szaleństwa i zabawy na stoku.
- W lutym tak trochę karnawałowo, bardzo pozytywnie klasy IV-VIII SP w ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki zaprezentowały swoje programy artystyczne.
- W naszej szkole od 10-14 lutego br. trwał Tydzień Bezpiecznego Internetu pt.: „Działajmy razem”. Nauczyciele informatyki w ramach obchodów DBI przeprowadzili szereg aktywizujących inicjatyw mających na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w wirtualnym świecie.
- Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Domu Kultury w Lublińcu, w którym odbyło się przedstawienie Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa pt.,, Królowa Śniegu”. W przepięknej scenerii z grą świateł oraz sztuczek cyrkowych najmłodsi obejrzeli ciekawy spektakl.
- Uczniowie z kółka teatralnego działającego w świetlicy szkolnej zaprezentowali uczniom klas I –IV oraz Oddziałowi Przedszkolnemu pantomimę „Słowik” wg H CH Andersena. Wystąpili; Julia Brol, Haba Maja, Kulik Zofia, Matusek Malwina,, Grabolus Agnieszka, Respondek Magdalena, Mączka Jakub, Małczak Magdalena, Wilczyńska Weronika, Kąkol Patrycja.
- Karnawał to czas balów, kolorowych strojów i tanecznych szaleństw, którym towarzyszy muzyka i zabawa. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. W naszej placówce 6 lutego w godzinach popołudniowych przedszkolaki wraz z uczniami klas I-III SP wspólnie integrowały się na balu przebierańców.
- Uczniowie II klasy szkoły podstawowej zrealizowali w lutym projekt językowy “In der Bärenküche.” Wybór metody projektu pozwolił nie tylko na wzbogacenie słownictwa z tematu jedzenie, lecz także okazał się okazją do wzmacniania interakcji społecznych w zespole klasowym. Efekty pracy przerosły oczekiwania samych uczniów.
- Drugoklasiści zaprezentowali również swoje zdolności recytatorskie w konkursie “Ich kann auswendig lernen.”W klasowym konkursie 1 miejsce zajęły Julia Trybus i Julia Wolka, 2 miejsce Emilia Nowak, 3 miejsce Milena Porębińska. Za recytację wiersza wyróżnienia zdobyli uczniowie: Magdalena Biela, Natalia Franczak oraz Marcin Rak.
- Nasza szkoła w ramach otrzymanego grantu od Narodowego Banku Polskiego, przeprowadziła działania związane z setną rocznicą wprowadzenia złotego. Należało do nich między innymi przeprowadzenie warsztatów dla uczniów naszej szkoły. W dniach 5-6 marca po zajęciach lekcyjnych grupa uczniów pod opieką nauczyciela plastyki Justyny Pawełki i nauczyciela techniki Ewy Leski zgłębiała wiedzę na temat powstawania pieniądza – od matrycy do monety oraz banknotu. Zdobyta wiedza była inspiracją do wykonania następujących zadań: wykonania transferu postaci z banknotów na T-shirt oraz monet z różnych epok w powiększeniu. Do finalnego efektu przyczynił się cały zespół uczniów, który wzajemnie sobie pomagał, na każdym etapie działania. Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu mieli okazję poznać historię i sposoby produkcji papieru. Głównym celem wycieczki edukacyjnej było poszerzenie wiedzy na temat polskiej waluty. W ramach zwiedzania ekspozycji muzealnej “Polski pieniądz papierowy” uczniowie obejrzeli polskie banknoty emitowane od insurekcji kościuszkowskiej aż do dziś.
- W dniu 11 marca odbyło się w naszej szkole wydarzenie edukacyjne popularyzujące wiedzę na temat historii polskiego złotego.W ramach projektu grantowego, wspieranego przez Narodowy Bank Polski, nauczyciele zespołu projektowego p. Dorota Grabolus i p. Ewa Lesik przygotowały dla uczniów konkurs wiedzy popularyzujący historię polskiej waluty od 1918 roku do czasów współczesnych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele sześciu szkół powiatu lublinieckiego, gdzie 3 miejsce zajęły uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku: Wiktoria Gwóźdź i Katarzyna Andryszczak. Konkurs wiedzy „Polski ZŁOTY ma sto lat” połączony był z wystawą artystyczną prac uczniów, którzy w ramach szkolnego projektu, realizowanego przez nauczyciela plastyki p. Justynę Pawełkę i nauczyciela techniki p. Ewę Lesik, zaprezentowali wytwory swojej pracy: wielkoformatowe monety, plakaty i koszulki z wizerunkiem banknotów. Ważnym punktem programu był również wykład o historii polskiego ZŁOTEGO, który dla uczestników konkursu przygotował pasjonat historii i numizmatyki p. Krzysztof Ciach. Dzięki barwnemu wykładowi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o środkach płatniczych władców Polski, o projektantach polskich banknotów oraz o systemie polskiej bankowości na przestrzeni wieków. Projekt w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubecku został zrealizowany dzięki środkom pozyskanym w konkursie grantowym Narodowego Banku Polskiego i wsparciu Gminy Kochanowice.
- Maj obfitował w Naszej Szkole w sukcesy plastyczne. Obraz Zofii Warzechy, uczennicy kl VI został wyróżniony w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Karol Wojtyła – Święty Jan Paweł II- oczami młodych”. Komisja doceniła jej debiut olejami na płótnie.
- Prace wykonane techniką mieszaną Anny Nowak i Edyty Grabolus uczennic klasy VII otrzymały II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Zaczarowany Ogród”.
- W czerwcu 12 uczniów wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, w którym w kategorii Beniamin wyróżnienie otrzymał Jakub Dybowski z klasy V.
- Przez cały rok uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu prężnie włączali się w liczne akcje charytatywne przez pomaganie rodakom na Kresach, zbieranie karmy dla zwierząt w schroniskach, pomoc we wszystkich uroczystościach szkolnych i lokalnych, oraz angażowali się w wielu innych przedsiewzięciach.
W ten sposób dotarliśmy do końca – świadectwa zostały odebrane przez uczniów w innych okolicznościach niż zwykle. 28 wyróżnień i 23 stypendia za wyniki
w nauce otrzymali uczniowie, którzy mimo zdalnego nauczania nie poddali się
i walczyli do końca o jak najlepsze oceny. Jesteśmy z nich naprawdę dumni. Rada Rodziców ufundowała nagrody książkowe i słodkie batoniki, które otrzymali wszyscy odbierający świadectwo. Ósmoklasiści po raz ostatni spotkali się razem na sali gimnastycznej – ale w ,,dystansie społecznym”, historyczne zdjęcia uczniów w maseczkach i rękawiczkach na długo pozostaną w pamięci. Mimo wielu trudności jakie napotkaliśmy rok szkolny 2019/2020 przechodzi do historii…
Różnego rodzaju wydarzeń było dużo więcej. Nie sposób umieścić tu wszystkich. Gratulujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom, bez współpracy których żadne działania nie mogłyby się odbyć, szczególnie w tych trudnych czasach jakich doświadczamy.
Do zobaczenia we wrześniu…
Agnieszka Dybowska