W Publicznej Szkole Podstawowej w Lubecku im. Konstantego Damrota w dniu 11 marca odbyło się wydarzenie edukacyjne popularyzujące wiedzę na temat historii polskiego złotego. W ramach projektu grantowego, wspieranego przez Narodowy Bank Polski, nauczyciele zespołu projektowego p.Dorota Grabolus i p.Ewa Lesik przygotowały dla uczniów konkurs wiedzy popularyzujący historię polskiej waluty od 1918 roku do czasów współczesnych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele sześciu szkół powiatu lublinieckiego. W pierwszej części konkursowych zmagań, uczniowie zmierzyli się z pytaniami konkursowymi sprawdzającymi wiedzę ogólną z zakresu bankowości, ekonomii oraz historii polskich monet i banknotów. W drugiej część konkursu uczniowie przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne. Publiczność i komisja konkursowa z wielkim zainteresowaniem obejrzała wspaniałe prezentacje uczniów.
- 1 miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu: Magdalena Siwiaszczyk i Katarzyna Gordzielik
- 2 miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół w Kochanowicach: Julia Mercik i Rafał Korzekwa
- 3 miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku: Wiktoria Gwóźdź i Katarzyna Andryszczak
Na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom wiedzy na temat historii Polski i jej waluty. Organizatorzy konkursu składają podziękowania nauczycielom, za wspaniałe przygotowanie swoich wychowanków do konkursu.
Konkurs wiedzy „Polski ZŁOTY ma sto lat” połączony był z wystawą artystyczną prac uczniów, którzy w ramach szkolnego projektu, realizowanego przez nauczyciela plastyki p. Justynę Pawełkę i nauczyciela techniki p. Ewę Lesik, zaprezentowali wytwory swojej pracy: wielkoformatowe monety, plakaty i koszulki z wizerunkiem banknotów.
Ważnym punktem programu był również wykład o historii polskiego ZŁOTEGO, który dla uczestników konkursu przygotował pasjonat historii i numizmatyki p. Krzysztof Ciach. Dzięki barwnemu wykładowi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o środkach płatniczych władców Polski, o projektantach polskich banknotów oraz o systemie polskiej bankowości na przestrzeni wieków.
Projekt w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubecku został zrealizowany dzięki środkom pozyskanym w konkursie grantowym Narodowego Banku Polskiego i wsparciu Gminy Kochanowice. Dzięki dofinansowaniu odbyła się wycieczka edukacyjna do Dusznik Zdroju, zakupiono produkty plastyczne, nagrody, dyplomy, materiały promocyjne oraz przygotowano poczęstunek dla uczestników projektu.