Dzień 11 listopada 1918 zapisał się w historii naszego kraju złotymi głoskami. Po 123 latach zaborów na mapie świata ponownie pojawiło się państwo polskie, a nasi przodkowie z radością tworzyli własne urzędy, szkoły i oddziały wojskowe.
Dzisiaj dzień ten jest naszym świętem narodowym. I właśnie dlatego uczniowie szkoły podstawowej w Lubecku pokazali, w jaki sposób można świętować ten dzień w XXI wieku.
Zaczęto od okolicznościowych dekoracji na klasowych gazetkach – oczywiście dominowały biało-czerwone barwy, ale nie brakło podstawowych informacji o wydarzeniach z jesieni 1918, wraz z portretami „ojców niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa. Nawet z zewnątrz, przechodzący ulicą Lipską mogli zauważyć klasowe dekoracje.
Duża popularnością wśród uczniów cieszyły się okolicznościowe konkursy, zorganizowane przez nauczycielki języka polskiego, pp. Annę Andryszczak i Magdaleną Hadrian-Matyja. Mistrzami ortografii, którzy najlepiej poradzili sobie z tekstem o tematyce niepodległościowej, zostali Wiktor Sowa z klasy V i Patryk Pielat, z klasy VIII.
Swoje duże zdolności pokazali także, a właściwie pokazały, gdyż do konkursu recytatorskiego zgłosiły się same dziewczęta. Uczennice wszystkich starszych klas zaprezentowały się przed cała szkołą w czasie akademii w dniu 10 listopada. Można było usłyszeć wiersze kilku pokoleń polskich poetów, od Marii Konopnickiej do Wisławy Szymborskiej. Wśród wyróżnionych znalazły się Dagmara Mlynek (klasa IV) i Maja Kompała (klasa V), ale pierwsze miejsce przyznane zostało Natalii Ziętek, uczennicy klasy czwartej – pamiątkowe dyplomy naszym recytatorkom wręczyła pani dyrektor, Monika Kukowka.
Nieco wcześniej zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mieli okazję obejrzeć specjalne widowisko. Uczniowie klasy szóstej przygotowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, w atrakcyjnej formie przypominający zarówno okres zaborów, jak również radosną chwilę odzyskania niepodległości. Nawet najmłodsi widzowie z klas I – III z uwagą przyglądali się występowi starszych kolegów.
Jeśli dodamy, że szkoła brała udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” i wspólnie, chóralnie odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11.11, to możemy bez żadnej wątpliwości stwierdzić, że po raz kolejny uczniowie i nauczyciele w Lubecku godnie uczcili narodowe święto.
Krzysztof Ciach