Narodowe Czytanie odbyło się w tym roku 3 września, w ponad 2200 miejscach w całej Polsce. Była to już 5 edycja tej akcji, a wybraną lekturą było dzieło H. Sienkiewicza Quo vadis. Patronat objęła Para Prezydencka. Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 r., czytano wówczas Pana Tadeusza. Nasza szkoła także przyłączyła się do akcji. Wzięli w niej udział nasi nauczyciele – jako czytający oraz uczniowie – jako słuchacze. Pani wicedyrektor Ewa Pięta wyjaśniła wszystkim czym jest akcja Narodowe Czytanie oraz jaką formę będzie miała w naszej szkole.
Klasy IV-VI wysłuchały za pomocą audiobooka fragmentu W pustyni i w puszczy.
Uczniowie gimnazjum wysłuchali fragmentu Quo vadis w interpretacji
p. Przemysława Sadziaka oraz p. Krzysztofa Ciacha
Uczniowie klas młodszych podobnie jak ich starsi koledzy, również przyłączyli się do akcji „Narodowego Czytania”. Gdy starsi uczniowie wsłuchiwali się w „Quo vadis”, młodsze dzieci z zaciekawieniem śledziły wątek kryminalny z książeczce pt. „Zbawcy książek” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk czytanej przez panią Dominikę Steinert. Przygody Tosi i Kasi wszystkim się podobały, każdy słuchał z wielkim zaangażowaniem, zwłaszcza, że po wspólnym czytaniu, dzieci musiały poradzić sobie z zadaniami – uczniowie klasy I mieli za zadanie narysować ilustrację do wysłuchanego fragmentu, a pozostałe dzieci rozwiązywały zagadki i zadania.
Warto wspomnieć, że seria, „Już czytam”, do której należą „Zbawcy książek” to pozycje przeznaczone do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika – i taki właśnie był cel wspólnego czytania uczniów klas najmłodszych.
Dominika Skiba