Od momentu ogłoszenia pandemii koronawirusa, liczba przypadków zachorowań w naszym kraju i na świecie stale wzrasta. Setki milionów dzieci pozostają w domach. Rodzice i opiekunowie, jeśli tylko mogą, pracują zdalnie. Granice zostały zamknięte. Nasze życie uległo zmianie.
W związku z tą sytuacją, rodziny na całym świecie mierzą się teraz z wieloma trudnymi emocjami – strachem, niepokojem i stresem. Najmłodsi czują się zagubieni i przestraszeni, a część z nich nie potrafi nazwać swoich uczuć. Starsze dzieci dopada smutek związany z tymczasową izolacją. Znalezienie sposobów na wspieranie dzieci w procesie edukacji w tym czasie, pozwoli wypracować rutynę, która jest tak bardzo potrzebna, aby dzieci mogły swobodnie się uczyć. Działania te wpłyną korzystnie na zdrowie psychicznie najmłodszych i pozwolą im odnaleźć się w niecodziennych warunkach.
Dzięki kilku wskazówkom, wszyscy zdecydowanie łatwiej odnajdą się w procesie edukacji zdalnej.
1.Wspólny plan dnia z moim dzieckiem
Postaraj się dostosować plan dnia do wieku swojego dziecka. Oprócz zajęć szkolnych, pamiętaj o czasie wolnym: na zabawę, czytanie książek oraz gry. Wykorzystuj codzienne czynności jako okazje do nauki. Postaraj się, aby dziecko także miało wpływ na to, jak będzie wyglądał jego plan dnia.
2.Rozmawiaj szczerze ze swoim dzieckiem
Wspieraj dziecko w rozmowie, zachęcaj do zadawania pytań i dzielenia się swoimi przeżyciami. Pamiętaj, że dzieci w różny sposób mogą reagować na stres. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Zaproś swoje dziecko do rozmowy. Dowiesz się, ile już wie na temat koronawirusa, czy jest świadome znaczenia higieny w obecnej sytuacji. Postaraj się nie umniejszać czy lekceważyć zmartwień swojego dziecka.
- Dajcie sobie czas
Przyzwyczajaj dziecko stopniowo do zdalnej nauki. Wspieraj, nie krytykuj. Pomagaj w zrozumieniu treści i zadań. Wzmacniaj pozytywnie pochwałą za wysiłek. Monitoruj czas, by dziecko cały dzień ni spędzało przed komputerem czy smartfonem.
4.Chroń swoje dziecko w internecie
Platformy internetowe umożliwiają uczniom zdalną edukację, zapewniają rozrywkę, a także pozwalają utrzymywać kontakt z rówieśnikami. Jednak dłuższy czas, który dzieci spędzają teraz online, niesie ze sobą większe ryzyko różnego rodzaju zagrożeń. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi
o zasadach, których powinny przestrzegać będąc online. Ustalcie z dzieckiem zasady dotyczące czasu oraz sposobów korzystania z telefonu i komputera.
- 5. Pozostań w kontakcie z nauczycielem i placówką edukacyjną Twojego dziecka
Bądź w kontakcie ze szkołą, aby być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami. Korzystaj
z i-dziennika. Monitoruj postępy w nauce Twojego dziecka. Współpracuj z wychowawcą klasy. Wspierajcie się nawzajem!
źródło: https://www.unicef-koronawirus.pl, psychologiaprzykawie.pl