Rola języków obcych we współczesnym świecie jest nieoceniona. Przypomina o tym Europejski Dzień Języków obchodzony corocznie 26 września. Z tej okazji uczniowie z klasy 8 mieli okazję wziąć udział w lekcji języka słowackiego prowadzonej przez Skype. Warto wspomnieć, iż tego typu lekcje organizowane są przez Instytuty Kultury oraz Ambasady działające w ramach Stowarzyszenia Narodowych Instytucji Kultury Unii Europejskiej w Warszawie, we współpracy z Komisją Europejską. Lekcje mają na celu zapoznanie uczniów z językami, z którymi nie mają styczności na co dzień.
Lekcja języka słowackiego, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, zorganizowana została we współpracy z Instytutem Słowackim i przeprowadzona przez lektorkę panią Lydię Ostrowską. Na początku zajęć uczniowie nauczyli się, jak można się przywitać i przedstawić w języku słowackim. Następnie zostali zaznajomieni z alfabetem słowackim, jak również pisownią i wymową podstawowych słów i zwrotów. Kolejna część lekcji dotyczyła zagadnienia “fałszywi przyjaciele”, które wzbudziło duże zainteresowanie i wywołało sporo śmiechu, ponieważ okazało się, że w języku słowackim istnieje wiele słów podobnych lub identycznych pod względem formy do polskich słów, ale o odmiennym znaczeniu. I tak, na przykład, słowackie słowo „láska” po polsku znaczy „miłość”, páchneš to „śmierdzisz”, „opona” to „kurtyna”, a „žúr” to „impreza”.
Lekcja języka słowackiego była bardzo udana. Mamy nadzieję, że stanie się dla uczniów inspiracją do nauki języków obcych. Warto bowiem pamiętać, że: „Granice mojego języka są granicami mojego świata” (Ludwig Wittgenstein).
Aleksandra Glińska