Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były szczęśliwe, zdrowe, zadowolone, pewne siebie, potrafiły zachować się każdej sytuacji, miały wiele mocnych stron…. To nie lista życzeń, a ideał małego człowieka, który wzrasta obok nas… Badania pokazują, że taki pozytywny stosunek do samego siebie (a także do innych ludzi) jest wspólną cechą ludzi, którzy są szczęśliwi, odnoszą sukcesy i są zadowoleni ze swojego życia.
Gdyby spróbować poczucie własnej wartości opisać słowami, brzmiałyby one mniej więcej tak:
„Dobrze, że jestem na świecie. Mam tu swoje miejsce i jestem potrzebny. Mam własną drogę do przejścia, własną lekcję do nauczenia i własne zadanie do wykonania. Nie jestem ani lepszy, ani gorszy od innych i nie ma nikogo na świecie takiego samego jak ja. Jestem niepowtarzalny. W tej chwili może niewiele wiem i umiem, ale cały czas się uczę i rozwijam. Robię to we własnym tempie i najlepiej jak potrafię.”
Jest taka metafora, że ludzie są jak walizki. Chowają do środka wszystkie informacje, jakie słyszą od ważnych innych na swój temat. Dobre i złe. Noszą je potem ze sobą przez całe życie. Złe słowa ciążą, ciągną nas do tyłu i utrudniają chodzenie. Dobre słowa pomagają nam iść naprzód, czasem dodają skrzydeł. Tylko ten, czyja walizka została najpierw dobrze napełniona może rozdawać innym, być dla nich. Dzieciństwo jest więc czasem wkładania, dawania.
Pokaż swojemu dziecku jak ważne i akceptowane jest przez Ciebie. Jest na to kilka dobrych sposobów:
• odpowiadanie na sygnały, które przekazuje nam dziecko, zaspokajanie jego potrzeb, okazywanie troski
• akceptacja etapu rozwoju na którym znajduje się dziecko, dostosowanie wymagań
i oczekiwań do możliwości dziecka
• stwarzanie okazji do dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i branie pod uwagę jego zdania
• akceptacja upodobań dziecka, jego emocji i indywidualności
• uważne słuchanie
• docenianie dziecka, zwłaszcza za włożony wysiłek i dobre intencje a nie tylko za rezultaty
• stwarzanie dziecku okazji do tego, żeby mogło odnosić sukcesy

Pamiętajmy też, że informację o tym, że dziecko jest dla nas ważne przekazujemy mu nie tylko przez słowa, ale też przez dotyk, uśmiech. Poprzez to ile czasu z nim spędzamy i jak to robimy. Ludzie, którzy mają adekwatne poczucie własnej wartości potrafią wzmacniać pozytywne myślenie innych bliskich – własnego dziecka. Pamiętajmy o tym, że my dorośli swoim przykładem i zachowaniem dajemy dzieciom siłę, oby ta moc kreowała pozytywną samooceną u Waszych dzieci.
Polecamy książkę: Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też

Źródło: https://dziecisawazne.pl/jak-wspomagac-poczucie-wlasnej-wartosci-u-dziecka/