Każde rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego wygląda dość podobnie: odświętnie ubrani uczniowie, niby ci sami, co w poprzednim roku, ale jakby starsi, dojrzalsi…..Nauczyciele, zabiegani prawie tak samo, jak w czerwcu i rodzice pierwszaków – kto wie, czy bardziej nie przeżywający tego dnia, niż ich siedmioletnie pociechy. Dla części pedagogów, których staż zawodowy jest dłuższy niż metryka ósmoklasistów i przeżyli już takich uroczystości sporo, prawie rutyna…
W tym roku jednak w Szkole Podstawowej w Lubecku otwarcie roku szkolnego wyglądało zupełnie inaczej. Powodem były obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, na które zaproszeni zostali ci spośród mieszkańców miejscowości, którym nie dane było normalnie rozpocząć roku szkolnego we wrześniu 1939. Pokolenie dzieci wojny, urodzonych przed i w trakcie tego tragicznego czasu, symbolicznie “odrobiło” historyczne zaległości i mogło po 80 latach zobaczyć młodych Polaków, zaczynających kolejny rok swej edukacji. Dzięki akcji “Przerwany marsz” dziadkowie i pradziadkowie mogli nie tylko obejrzeć swoje wnuki, ale i przeżyć wzruszające chwile w czasie tej podniosłej uroczystości.
Obchody rocznicowe rozpoczęła uroczysta msza święta w sanktuarium w Lubecku, na którą przybyli nie tylko dzisiejsi uczniowie, ale także seniorzy, wzrastający w straszliwych wojennych latach. Obecni byli także goście specjalni – pan poseł Andrzej Gawron, sekretarz Gminy Kochanowice, p. Andrzej Domagała, inspektor oświaty p. Agnieszka Naporowska, lubeccy radni pp. Irena Kompała i Marian Widera. Ksiądz proboszcz Andrzej Bartysiewicz nawiązał w kazaniu do rocznicy wybuchu II wojny światowej, nie pominął jednak współczesnych odniesień. Szczególnie serdeczne słowa skierował do rozpoczynających naukę w szkole “pierwszaków”, którym zostały poświęcone tornistry.
Po mszy jej uczestnicy udali się do szkoły w Lubecku, na uroczystą akademię, przygotowaną przez miejscowych nauczycieli. Na odświętnie przystrojonej, dzięki zaangażowaniu p. Justyny Pawełka, sali gimnastycznej zasiedli wspólnie wnukowie, rodzice i dziadkowie. Po powitaniu wszystkich obecnych przez p. dyrektor Monikę Kukowka, wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Następnie w krótkim montażu literacko-muzycznym, przygotowanym przez pp. Annę Andryszczak i Małgorzatę Kos, uczennice klasy siódmej, Natalia Burzyk i Sonia Dudzik zaprezentowały okolicznościowe wiersze. Wszyscy seniorzy z pokolenia 1939 otrzymali na pamiątkę spotkania czerwone róże; mieli okazję także przy kawie powspominać dawne czasy i podzielić się wrażeniami z uroczystości.
W tym czasie uczniowie już byli w swoich klasach, gdzie od wychowawców otrzymali najważniejsze informacje dotyczące roku szkolnego. Wszak naukę czas zacząć!
Na koniec wypada podziękować Gościom-Seniorom za przybycie na tę skromną, szkolną uroczystość. Wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach obchodów wybuchu II wojny światowej, było niezwykle miło, że poświęciliście swój czas, swoje zdrowie i przyjęliście nasze zaproszenie. Oby doświadczenia Waszego pokolenia jak najdłużej mogły być dla młodego pokolenia wskazówką i wzorem na współczesne czasy. Dziękujemy!!!!
Krzysztof Ciach