Publiczna Szkoła Podstawowa im. Konstantego Damrota w Lubecku

 Logo szkoły

42-700 Lubecko ul. Lipska 21    

tel.  34 356 29 09

sekretariat@lubecko.edu.pl

Wyszukiwarka

Niezwykła wycieczka

Ostatnie tygodnie roku szkolnego to nie tylko czas wzmożonej nauki i poprawiania słabszych ocen - każdemu uczniowi wszak zależy na jak najlepszej cenzurce z kolejnej klasy. To także okres wielu wycieczek, dzięki którym można zobaczyć ciekawe miejsca, ale przede wszystkim spędzić wesołe chwile w gronie szkolnych kolegów i koleżanek.

Wyjazd zorganizowany w dniu 20 maja tego roku na długo zapamiętają uczniowie szkół w Lubecku i Kochcicach. Chyba po raz pierwszy obie placówki zorganizowały wspólną wycieczkę dla uczniów klas siódmych i ósmych. Oprócz niewątpliwych walorów integracyjnych, ważniejszy był edukacyjny cel tej podróży. Uczniowie udali się bowiem do Muzeum KL Auschwitz w Oświęcimiu, miejsca największej zagłady ludności w okresie II wojny światowej.

O okropieństwach wojny młodzież czyta w książkach i podręcznikach, ogląda programy telewizyjne i filmy w Internecie. Zupełnie czym innym jest jednak widzieć na własne oczy miejsca kaźni, oglądać zdjęcia ofiar, wchodzić do cel i baraków. I stać przed tysiącami osobistych rzeczy, ubrań, butów, grzebieni, należących do ludzi, którzy po przejściu obozowej bramy stawali się tylko numerem w obozowej ewidencji. Nasza młodzież uważnie, ze skupieniem i powagą słuchała przewodników po obozie, potrafiła uszanować miejsce, będące największym cmentarzyskiem świata.

Wspólna dla obu szkół lekcja historii była cennym uzupełnieniem programu nauczania z historii, ale przede wszystkim okazją do nawiązania nowych, bezpośrednich kontaktów towarzyskich pomiędzy uczniami szkół w Lubecku i Kochcicach.

 

Krzysztof Ciach