W Lubecku o Konstytucji nie zapominają

W tym roku kalendarz szkolny zadecydował, że w kwietniu uczniowie szkół mieli sporo dni wolnych od nauki. Pomimo tego, uczniowie szkoły podstawowej w Lubecku zdążyli przygotować uroczysty apel, poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczennice klasy szóstej zaprezentowały okolicznościowe wiersze oraz przedstawiły historyczny zarys sytuacji państwa polskiego w owym czasie. Program wzbogaciła również subtelna oprawa muzyczna, złożona z fragmentów utworów muzyki klasycznej. Dla wszystkich uczniów szkoły, zarówno tych nieco starszych, jak i najmłodszych, apel okazał się bardzo pożyteczny. Nie tylko przypomniał wspaniałe i skomplikowane dzieje naszej Ojczyzny, dostarczył jednocześnie -dzięki recytacji uczennic – wielu wrażeń artystycznych.
Cała uroczystość miała miejsce w ostatnim dniu kwietnia, jeszcze przed majowym świętem. Dzięki temu najmłodsi uczniowie mogli lepiej zrozumieć, dlaczego na domach i budynkach publicznych pojawiły się tak licznie biało-czerwone flagi.

Krzysztof Ciach

Rodzinne Świętowanie

Już po raz kolejny w Lubecku 4 maja 2019 r. miało miejsce Rodzinne Świętowanie, będące częścią uroczystości związanych z Regionalną Pielgrzymką Rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej i Ogólnopolskiego Konkursu Orki Zabytkowymi Traktorami.
Na obchody święta św. Izydora Oracza licznie przybyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Młodzi artyści zaprezentowali przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny: piosenki, tańce, inscenizację. Jednym z najcenniejszych regionalnych skarbów jest gwara, dlatego w repertuarze nie zabrakło również bajki opowiedzianej po śląsku.
Zaangażowanie naszych wychowanków od lat służy budowaniu więzi z Małą Ojczyzną, uczy szacunku do tradycji i wartości pielęgnowanych przez przodków, szczególnie do pracy na roli.
Na pochwałę zasługuje także bezinteresowna pomoc szkolnych wolontariuszy podczas sobotniego świętowania.

A.J.K
A.A